Öğretmenler günü ne zaman kutlanır?

Her yıl Kasım ayında Öğretmenler günü için geri sayım başlar. Okulların iki başrol oyuncusu öğrenciler ve öğretmenler için en önemli günlerden biri olarak ne zaman olursa olsun hazırlığı, hediye alma ve öğretmene sunma aşamalarının her biri heyecanla geçer. Peki Öğretmenler günü ne zaman kutlanır?

Öğretmenler günü yaklaşıyor. Peki öğretmenlik ve öğretmenler gününün muhtevası nedir? Bunun anlamı bizim toplumumuzda nereye koyulabilir? İşte ayrıntılar;

KADİM GELENEĞİMİZİN KIYMETLİSİ: ÖĞRETMEN

Hem orta asyadan gelen kadim Türk geleneklerinde hem de İslam kültüründe toplumda gördüğü kıymet açısından en üst sıralarda olan öğretmenler, öğreticiler, alimler farklı bir noktada tutulmakta. Aynı şey modern toplum için de geçerli. Türkiye'de de hem toplumun her katmanında velinin ekonomik durumu, mesleği ya da statüsü ne olursa olsun çocuklarını okutan öğretmen saygıyla mukabele görür ve Hz. Ali'nin de söylediği gibi “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” şiarıyla öğretmenlere yaklaşılır.

Öğretmenler günü ne zaman kutlanır?

Öğretmenler gününün kutlanma zamanı tarih olarak değişmez. Eğer hafta sonuna denk gelmemiş ise öğrencilerin öğretmenlerine hediyeler aldığı, sevgisini şiirlerle, sevgi sözleriyle belli ettiği öğretmenler günü her yıl 24 Kasım'da kutlanır.

Peki hafta sonuna gelirse öğretmenler günü ne zaman kutlanır?

Okulunuzda buluşma imkanınız olmasa da öğretmenler günü haftasonuna da gelse öğretmenler günü değişmez. Sadece aldığınız hediyelerinizi hafta içinde görüşeceğiniz güne bekletmeniz gerekebilir. Ya da mesajlarınızla öğretmenlerinize 24 Kasım'da ulaşıp destek, sevgi ve minnetinizi belirtebilirsiniz.

ÖZETLE:

ÖĞRETMENLER GÜNÜ 24 KASIM GÜNÜ KUTLANIR


0 Yorum

Yorum Yap