Mazda 3'te daha fazla yakıt tasarrufu nasıl yapılır? İşte düşük yakıt tüketimi yöntemleri

Türkiye'de yaygın araç kullanım alışkanlarıyla uyum göstermediği için fazlaca talep görmeyen ve kullanıcılarının da aslında bu durumdan memnun olduğu bilinen Mazda3'lerin yakıt konusundaki cimriliği oldukça meşhur. SkyActive motor teknolojisinden ötürü yakıtı optimum boyutta yakıt harcayan Mazda3'lerde yakıttan biraz daha tasarruf etmek isteyenler için bir mini rehber hazırladık.

Başlamadan belirtelim ki yazımız Türkiye şartlarında hayal olan benzin ile şehir içi 7.0 lt yakıt tüketimi rakamlarını görmeyi başaran 3. Nesil Mazda 3'ler için geçerlidir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak özellikle İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde yakıt tüketiminizde 6.7 lt'leri bile görmeniz mümkün.

Buyrun (benzin için) cenaze namazına;

MAZDA 3'ÜNÜZDE MARŞA BASINCA BUNA DİKKAT!

- Öncelikle aracı ilk çalıştırdığınız anda motorun kendisini harekete hazırladığı ve yoğun bir motor sesinin duyulduğu aşamada vitesi kesinlikle hareket konumuna ve N konumuna getirmeyin. Ne kadar sürerse devir saatindeki ibrenin 1 yazılı kısma kadar düşmesini bekleyin. Aksi durumda aracınız kendisini harekete hazırlamak için kullanacağı yakıttan çok daha fazlasını harekete geçtikten sonra motoru stabil halde tutmak için harcayacaktır.

ROTANIZI KISA YOLA GÖRE DEĞİL RAMPASIZ YOLA GÖRE BELİRLEYİN

- Yola çıkar çıkmaz ilk işiniz mutlaka varacağınız nokta için uygun bir rota belirlemek olsun ki Mazda3 için bu belirleme / planlama aşaması oldukça mühimdir. Mümkün olan en az tırmanışlı rota aracınız yakıt harcamasında ciddi farklar doğuracaktır. Örneklendirmek gerekirse, hedefinize gitmek için kullanacağız A yolunda 10 kilometre tırmanış vardır ve yolculuğunuz da herhangi bir ücretli yol alternatifi kullanmadan toplamda 30 kilometre sürecektir. Ancak aynı hedef B yolundan gittiğinizde 2 kilometrelik bir tırmanış vardır ancak aracınız toplamda 1.80 lira harcayacağınız bir ücretli yolu kullanacaktır. Böylesi bir durumda ücretli yolu tercih ederseniz çok daha ekonomik bir yolculuk yapmış olacaksınız.

HIZ SABİTLEME SADECE UZUN YOL İÇİN DEĞİLDİR

- Eğer Mazda3 kullanıyorsanız hız sabitleyici özelliğini kullanma konusunda kesinlikle elinizi korkak alıştırmayın. Trafğin rutin seviyede aktığı her durumda hız sabitleyici kullanmanız ve ayağınızı gaz pedalından çekmeniz yakıttan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

RAMPADA 3 BİN DEVİRİ GEÇMEYİN

- Rampa tırmanışlarında zorunlu olmadıkça gaz pedalına yüklenmemelisiniz. Rampanın başlangıcından aracın dengesini sağladığı noktaya kadar hareketi rutin bir şekilde devam ettirecek ölçüde gaza basmanız yeterli olacaktır bu miktar da genelde devir saatinin 3 ile gösterdiği kısımdır. Aracın atağa kalkması için gaz pedalına daha fazla basmanız SkyActive motorun turbo beslemeli olmadığı için hareket için tamamen yakıta yüklenmesine sebep olacaktır.

MAZDA'NIZ SİZİ MAHCUP ETMEZ

- Rampa inişlerinde ayağınızı gaz pedalından çekin ve hız sabitleyiciyle / limitleyiciyle çevre yolu rampalarını bitirmeyen bakın. Bu gibi durumlarda torkunu hareketi devam ettirmek için başarılı bir şekilde kullanan Mazda3'ün performansını göreceksiniz.

MAZDA 3 UZUN YOL SABİT HIZ VERİLERİ;

- Uzun yolda hız aralığınızı 81-91-101 km/sa seviyesinde tutmanız yakıt harcamaları noktasında yüzünüzde güller açtıracaktır. Bu sabitleme yöntemlerinin tamamını İstanbul – İzmir arasında deneyen gedi editörlerinin aldığı veriler şöyle

81'e sabitlerseniz; 4.9 lt
91'e sabitlerseniz 5.4 lt
101'e sabitlerseniz 5.6 lt

BİR DEPO İLE 500 KM GİBİ BİR RAKAMDA İSENİZ YAKIT FİRMANIZI DEĞİŞTİRİN

Yakıt alımlarınızı belirlediğiniz markadan ve belirlediğiniz türden yapmaya dikkat edin. Mümkünse yakıt alımlarınızda depoyu doldurmaya çalışın ve mutlaka kısa vadeli sayacınızı sıfırlayarak kaç kilometre net yol yapabildiğinizi hesaba katın. Eğer bir depoyla yapabildiğiniz güncel kilometre 500 kilometrenin altındaysa yakıt kullanımı noktasında vahim yanlışlar içerisindesiniz. Eğer güncel kilometreniz 500 ila 600 kilometre arasındaysa durumunuz kritik değil, Mazda3 kullanmaktan vazgeçmezsiniz ancak daha iyisini yapabileceğinizi bilmelisiniz.

OPTİMUM MAZDA KULLANICISININ GÜNCEL KİLOMETRE VERİ EKRANINDA NE YAZAR?

Eğer güncel kilometreniz 600 kilometrenin üzerindeyse tebrik edilmelisiniz çünkü yakıt harcaması noktasında optimumu yakalamış bir Mazda3 kullanıcısısınız.

Keyifli sürüşler.


0 Yorum

Yorum Yap